Raty spłata

Spłacanie pożyczek – jednorazowo czy w ratach?

Dbanie o domowy budżet i finanse osobiste należy zacząć od spłacenia zadłużeń. Dzisiaj pożyczkę bez większego problemu wziąć może w zasadzie każdy, nawet emeryt, rencista, student. Dotyczy to również tych osób, które pracują zawodowo, ale zarabiają za mało, aby móc wyjechać na wakacje czy kupić sobie samochód. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że pożyczkę spłacić można na dwa różne sposoby – w ratach oraz jednorazowo. Które rozwiązanie jest lepsze?

Pożyczka na raty – kiedy się opłaca?

Pożyczkę najczęściej spłaca się na raty. W tym przypadku firma pożyczkowa ustala pierwszy dzień spłaty pożyczki, a następnie kolejne dni. Klient otrzymuje pełną rozpiskę i ma pełną wiedzę na temat harmonogramu spłaty zobowiązania finansowego. Oczywiście do pożyczonej kwoty na ogół doliczane są odsetki. Pożyczkobiorca musi oddać dług razem z nimi. Raty bywają przy tym malejące lub równe. Wybór w tym przypadku zależy do samego klienta.  Sporo zależy również od tego, jakie zasady w danej firmie panują.  Osoba, która wzięła pożyczkę co miesiąc zbliża się do terminu całkowitej jej spłaty.

A może jednorazowa spłata pożyczki?

Co ciekawe, zaciągniętą pożyczkę spłacić można również jednorazowo, a więc w jednej racie. W czasie podpisywania umowy z firmą pożyczkową ustalany jest od razu termin spłaty zobowiązania finansowego. W tym dniu należy zwrócić całą kwotę wraz z odsetkami, o ile takie są warunki danej firmy. Czasami na rynku trafić można na bardzo korzystne oferty. Wówczas pożyczkobiorca spłaca dokładnie tyle, ile pożyczył. W takim przypadku kwota nie jest podzielona na raty. Dla wielu osób jest to jednak spory minus, ale rozwiązanie to ma i swoich zwolenników.

Jakie rozwiązanie wybrać?

Spłata pożyczki w ratach to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które są w ciężkiej sytuacji finansowej i nie mają co liczyć na nagły przypływ dużej gotówki, który pozwoliłby im spłacić zobowiązanie finansowe jednorazowo. W takiej sytuacji spłacają one dług co miesiąc, niewielkimi kwotami. Dzięki temu regularnie kwota do spłaty zmniejsza się, a samo zobowiązanie nie jest tak dotkliwe dla budżetu domowego.

Jeśli mowa z kolei o spłacie jednorazowej, opcja ta jest przeznaczona dla tych osób, które nie mają gotówki, ale jedynie chwilowo. Poza tym w bliskiej przyszłości spodziewają się przypływu sporych pieniędzy, które posłużą im do spłaty zaciągniętego długu. Okazuje się więc, że opcja jednorazowej spłaty pożyczki przeznaczona jest dla tych osób, które pieniądze mają, ale w danym momencie potrzebują szybkiego, dodatkowego wsparcia finansowego.

W ratach czy jednorazowo – jak spłacić pożyczkę?

Warto przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że pożyczkę spłacić można zarówno w ratach, jak i jednorazowo. Drugie rozwiązanie przeznaczone jest raczej dla osób zamożnych, które z różnych powodów potrzebują w danym momencie dodatkowych pieniędzy, a stać je na jednorazowe zwrócenie całego zadłużenia i to w niedalekiej przyszłości. Na pewno przed dokonaniem wyboru sposobu spłaty, warto dobrze to przemyśleć. To w końcu  od tego w dużej mierzy zależy wypłacalność pożyczkobiorcy.

Post Author: Wolański Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *