koszty pozyczek pozabankowych

Skład kosztów pożyczki- co zawiera pożyczka?

Koszty pożyczek pozabankowych to niemal przysłowiowy temat rzeka. Gdyby poprzestać na informacjach, jakich w tym zakresie udziela nam internet oraz publicystyka, najpewniej musielibyśmy ograniczyć się do stwierdzenia, że oferta instytucji pożyczkowych jest „droga”. Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że ani internet ani niestety również teksty dziennikarzy bynajmniej nie mogą stanowić wiarygodnego i rzetelnego źródła informacji na temat oferty nowoczesnego sektora pożyczkowego. Dlaczego? Wystarczy wspomnieć chociażby najbardziej podstawowe błędy merytoryczne notorycznie popełniane przez dziennikarzy, jak na przykład zupełnie wymienne posługiwanie się terminami „parabank” oraz „instytucja pożyczkowa”, chociaż zarówno prawnie jak i praktycznie pojęcia te odnoszą się do całkowicie odmiennych kategorii podmiotów rynku finansowego.

Co więc warto wiedzieć na temat kosztów popularnych „chwilówek” oraz pozabankowych pożyczek ratalnych? Czy oferta dzisiejszego sektora pożyczkowego rzeczywiście może być uznawana za kosztowną oraz mało atrakcyjną finansowo? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bardziej precyzyjnie oraz postarajmy się udzielić odpowiedzi na zasygnalizowane powyżej pytania.

Koszty pożyczek pozabankowych: jakie opłaty ponosi pożyczkobiorca?

Przede wszystkim, tezie jakoby oferta dzisiejszych instytucji pożyczkowych cechowała się niską atrakcyjnością finansową przeczy po prostu fakt coraz większej popularności pożyczek pozabankowych wśród polskich klientów. Co oczywiste, chwilówki czyli szybkie pożyczki krótkoterminowe będą cechować się wysoką proporcją kosztów do czasu trwania umowy. Należy jednak pamiętać, że ze względu na krótki okres kredytowania pożyczki krótkoterminowe stanowią rozwiązania wysoce specyficzne. Pomimo tego całościowy koszt szybkiej pożyczki najczęściej będzie oscylować w granicach 25-30%. Oznacza to, że pożyczając kwotę na przykład 1 tysiąca złotych w przeważającej większości wypadków do oddania będziemy mieli mniej więcej 1300 złotych. Pod względem samej wysokości kosztów oferta chwilówek jest więc jak najbardziej porównywalna z ofertą kredytów gotówkowych banków, z tym że w tym ostatnim wypadku koszty są po prostu rozłożone w czasie. Więcej ciekawych informacji na ten temat można znaleźć tutaj: http://www.rdn.pl/news/pozyczki-dla-zadluzonych-5-rzeczy-ktore-powinienes-wiedziec

Warto jednak wspomnieć również o tym, że pożyczki krótkoterminowe bynajmniej nie stanowią obecnie jedynego wariantu dostępnego w ofercie instytucji pożyczkowych. Klienci mogą korzystać również z takich rozwiązań, jak pożyczki ratalne z okresem spłaty sięgającym niekiedy nawet pułapu 60 miesięcy oraz kwotami pożyczki rzędu 40-50 tysięcy złotych. Co bardzo ciekawe, RRSO najbardziej korzystnych ofert pożyczek ratalnych często wynosi 16-18%, co oznacza, że jest jedynie nieznacznie wyższe, niż w przypadku kredytów bankowych.

Pożyczki za darmo

Jak doskonale wiadomo, ogromną popularnością cieszy się aktualnie oferta „darmowych chwilówek”. Jednocześnie jednak klienci często zastanawiają się, czy tego rodzaju pożyczki naprawdę są „darmowe”. Odpowiedź brzmi: tak, jednak z zastrzeżeniem, że pożyczka przy RRSO 0% zawsze stanowi ofertę promocyjną. Co to oznacza dla klienta? Aby móc skorzystać z promocyjnych warunków pożyczki będziemy musieli przestrzegać regulaminu promocji, ze szczególnym uwzględnieniem terminowej spłaty zobowiązania.

Post Author: Wolański Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *