Rozliczenie PIT przez internet – gdzie rozliczać?

Zbliża się okres rozliczania podatku dochodowego i składania deklaracji do Urzędu Skarbowego. Choć bardzo wielu Polaków korzysta z dostępnych możliwości przesyłania zeznań za pośrednictwem Internetu, niektórzy wciąż czują obawy i nie wiedzą, jak się za to zabrać. Tymczasem rozwiązania opracowane przez organy podatkowe są przyjazne dla użytkownika i nie powinny być trudne w obsłudze. W jaki sposób można rozliczyć podatek przez Internet?

Aplikacja e-Deklaracje

Jednym ze sposobów może być pobranie na swój komputer przygotowanej przez Ministerstwo Finansów aplikacji e-Deklaracje, dzięki której możemy wypełnić formularz i przesłać go za pomocą programu. Do jego uruchomienia potrzebne będzie również zainstalowanie kilku dodatkowych komponentów (jeśli jeszcze nie mamy ich na swoim komputerze), jednakże cała procedura nie jest specjalnie trudna, a możliwość dostarczenia PIT-u do Urzędu Skarbowego bez wychodzenia z domu, to bardzo wygodna opcja.

W aplikacji musimy podać swoje dane, a także wybrać interesujący nas formularz zeznania podatkowego. Później pozostaje jedynie wypełnienie go, przesłanie i odebranie UPO, czyli Urzędowego Poświadczenia Odbioru, które jest dowodem na to, że wywiązaliśmy się ze swojego zobowiązania odnośnie złożenia deklaracji.

Portal Podatkowy

Jeśli nie mamy ochoty instalować aplikacji Ministerstwa Finansów, możemy wykorzystać stronę internetową, czyli Portal Podatkowy, który dedykowany jest właśnie rozliczeniom z Urzędem Skarbowym. W tym przypadku również musimy mieć na komputerze określone oprogramowanie, a zatem być może trzeba będzie je zainstalować. Wszystkie linki, podobnie jak w przypadku aplikacji e-Deklaracje, są dostępne na stronie. Niezbędne jest także utworzenie konta podatnika, jeśli jeszcze takowego nie posiadamy, ale cała procedura zakładania go jest prosta – uwierzytelnić można się przy pomocy Profilu Zaufanego.

Na Portalu Podatkowym można także podejrzeć dane odnośnie niedopłaty lub nadpłaty w Urzędzie Skarbowym. Po złożeniu zeznania również pobieramy UPO, które najlepiej sobie na wszelki wypadek wydrukować.

Oprogramowanie księgowe

Na rynku dostępne są również inne programy, które umożliwiają przesłanie deklaracji do Urzędu Skarbowego. Specyfikacja w tym przypadku zależy od konkretnych wariantów oprogramowania. Może to być dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy i tak często wspomagają się takimi metodami w prowadzeniu księgowości. Korzystanie z takich udogodnień jest dosyć popularne, a zatem warto je rozważyć.

Należy zapamiętać, że podpisywanie deklaracji podatkowych składanych elektronicznie nie jest możliwe przy wykorzystaniu profilu ePUAP. W tych celach można zastosować podpis kwalifikowany lub – w określonych sytuacjach – dane autoryzujące, wśród których znajduje się, między innymi, imię, nazwisko i identyfikator podatkowy.

Wysyłka formularza PIT przez Internet stanowi bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu tę formalność możemy załatwić bez wychodzenia z domu, a wystarczy nam dostęp do sieci i podstawowe umiejętności obsługi komputera. Wiele osób decyduje się na właśnie taką formę wysyłki zeznania, aby zaoszczędzić na czasie.

Post Author: Wolański Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *