Pożyczki ratalne dostępne w ofercie firm pozabankowych z pewnością nie cieszą się aż tak dużą popularnością wśród klientów, jak ma to miejsce w przypadku powszechnie znanych chwilówek. Tym niemniej już od pewnego czasu można obserwować rosnące zainteresowanie takimi rozwiązaniami, jak pożyczki długoterminowe. Według specjalistów zjawisko to bierze się w dużej mierze z wciąż trudnej dostępności kredytów bankowych. Klient, który szuka finansowania na większą kwotę oraz z dłuższym okresem spłaty, w sposób naturalny zwraca swoją uwagę w kierunku oferty instytucji pożyczkowych, jeżeli złożony przez niego wniosek kredytowy zostanie odrzucony przez bank.
Jednak pomimo coraz większego zainteresowania pozabankowymi pożyczkami na raty z dużą dozą pewności można stwierdzić, iż poziom wiedzy klienta na temat specyfiki oraz mechanizmu działania tego typu produktów nadal znajduje się na stosunkowo niskim poziomie. Zapewne to właśnie w tym fakcie zakorzenione są różnego rodzaju mity oraz stereotypy na temat pozabankowych pożyczek ratalnych. Co oczywiste, ogromna większość spośród owych stereotypów nie ma praktycznie żadnego pokrycia w rzeczywistości. Co więcej, w praktyce często okazuje się, że pożyczki długoterminowe pod względem czysto finansowym mogą opcją wręcz bardziej korzystną, niż kredyty w banku.
Pożyczki długoterminowe: najczęściej spotykane mity oraz stereotypy
1. Pożyczki długoterminowe są bardzo drogie: mit
Jak już wspominano, w niektórych sytuacjach pozabankowa pożyczka na raty może okazać się opcją nie tylko jak najbardziej konkurencyjną w stosunku do oferty banków, ale wręcz opcją bardziej korzystną. Jak jest to możliwe? Wystarczy rzut oka na bazowe warunki pozabankowej pożyczek ratalnych. Łatwo zauważymy, że niektóre pożyczki długoterminowe posiadają RRSO na poziomie nawet 17%. Jest to co prawda więcej, niż w przypadku ofert kredytów bankowych, jednak warto wziąć pod uwagę dwa istotne czynniki. Przede wszystkim, bank może uzależnić udzielenie nam kredytu od wykupu ubezpieczenia. Na podstawie oceny naszej zdolności kredytowej mogą nam natomiast zostać przedstawiona mniej korzystne warunki, np. krótszy okres spłaty, co rzecz jasna znacznie zwiększy wysokość raty miesięcznej.
2. Usługi firm pożyczkowych są ryzykowne: mit
W obecnych czasach sektor pożyczkowy podlega szczegółowym regulacjom. Wszyscy legalnie działający pożyczkodawcy mają obowiązek dokonać wpisu do Rejestru Instytucji Pożyczkowych przy KNF. Nadzów nad sektorem pożyczkowym sprawuje zaś Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Oprócz tego istnieją również inicjatywy stworzone przez samych pożyczkodawców, jak np. Polski Związek Instytucji Pożyczkowych.
3. Promocje dotyczą tylko chwilówek: mit
Różnego rodzaju promocyjne rozwiązania znajdą również klienci zainteresowani pożyczkami ratalnymi. Najczęściej firmy pożyczki długoterminowe udostępniają promocje w postaci programów lojalnościowych. Można się jednak spotkać również z promocyjnym, obniżonym oprocentowaniem dla pierwszej pożyczki, programami partnerskimi a także innymi opcjami, które pozwalają na zmniejszenie kosztów pożyczki.
4. Pożyczki ratalne są dostępne jedynie niewielkie kwoty: mit
Aktualnie wiele instytucji pożyczkowych jest w stanie zaoferować klientowi pożyczkę ratalną nawet na kwotę rzędu 40 tysięcy złotych. Jest to więc wynik jak najbardziej korzystny jak na pożyczkę konsumencką.