Pożyczki pozabankowe online mają swoje reguły – w zasadzie są one bardzo proste, ale jeszcze do nie tak dawna jednym z wymogów było posiadanie rachunku bankowego, który służył do przekazywania przelewu weryfikacyjnego i do wypłaty pożyczki. W praktyce ta regulacja całkowicie wykluczała klientów, którzy nie posiadali osobistego rachunku bankowego (rachunek wspólny w ogóle nie był brany pod uwagę). Okazuje się, że nie wszyscy chcą mieć konto w banku, co zresztą bardzo dobrze widać w placówkach pocztowych, gdy ustawia się pokaźna kolejka z drukami na opłaty.
Jak funkcjonuje pożyczka z odbiorem na poczcie?
Z pewnością opcja z realizacją pożyczki na poczcie nie jest w standardzie wszystkich internetowych parabanków. Niszę zauważyło kilka firm, dzięki czemu zdobyły one nowych klientów. Procedura wnioskowania o taką pożyczkę jest identyczna jak w przypadku standardowych produktów finansowych online, z tą różnicą że już na etapie wypełniania formularza należy zaznaczyć opcję odbioru na poczcie. W tym przypadku klienci nie muszą dokonywać weryfikacji przez internet – na telefon komórkowy klienta przyjdzie SMS, a cała weryfikacja odbywa się u kuriera, który dostarcza czek GIRO. Kurier sprawdza dowód tożsamości i wydaje do podpisania umowę, a następnie przekazuje czek. Dla klientów, którzy nie identyfikują się z internetem, sam fakt odbierania pieniędzy w instytucji państwowej dodaje poczucia bezpieczeństwa. Spłata pożyczki następuje także na poczcie.
Plusy i minusy pożyczki poza rachunkiem bankowym
Z pewnością sporym utrudnieniem jest to, że na pieniądze trzeba poczekać kilka dni (2 – 3), gdy pożyczka wypłacana na konto bankowe realizowana jest w piętnaście minut. Pójście na pocztę wymaga czasu. Ale zaletą jest to, że pieniądze nie zostaną przejęte przez na przykład komorników, którzy w czasie trwania egzekucji mają w zwyczaju blokować rachunki bankowe. Ma to znaczenie jeśli kwota pożyczki jest wyższa od kwoty wolnej od egzekucji komorniczej lub gdy limit wypłat z konta został już wykorzystany.