pozyczka z gwarantem

Pożyczka z gwarantem – co to jest? Czy warto?

Instytucje finansowe prezentują coraz bardziej rozbudowane oferty. Są wśród nich także bardzo oryginalne możliwości wzięcia pożyczki. Jedną z nich jest pożyczka z gwarantem, jednak wymaga ona udziału osoby trzeciej, zwanej gwarantem, poręczycielem lub żyrantem.

Na czym polega pożyczka z gwarantem?

Najogólniej biorąc, pożyczka z gwarantem jest zobowiązaniem finansowym z dodatkowym zabezpieczeniem, które dla instytucji finansowej stanowi poręczyciel. Taki człowiek daje możliwość zaciągnięcia pożyczki także osobom zadłużonym lub z negatywną historią kredytową a także bezrobotnym, tym, którzy wykazują niski dochód czy tym, którym konto zajął komornik.

Gwarant, którego osoba zaciągająca zobowiązanie wybrała samodzielnie, powinien spełniać szereg wymagań:

 • musi zostać wskazany na etapie wypełniania wniosku – pytania dotyczące jego historii widnieją w formularzu pożyczkowym lub są oddzielnym dokumentem,
 • musi podpisać specjalną umowę gwarancji – istnieje możliwość, że taki dokument będzie musiał zostać sporządzony przez notariusza albo innych sygnatariuszy,
 • musi okazać dowód osobisty,
 • może dopełnić innych formalności, na przykład udostępnić wyciąg z rachunku bankowego.

Dopiero po spełnieniu powyższych obowiązków można rozpocząć procedurę pożyczkową. Ale dzięki temu istnieje możliwość ubiegania się o wyższą kwotę pożyczki. To niewątpliwie dobre rozwiązanie dla pożyczkodawców, ponieważ dzięki udziale sprawdzonej osoby trzeciej, ponoszą mniejsze ryzyko kredytowe i mają duże szanse na odzyskanie pożyczonej sumy łącznie z odsetkami.

Jakie cechy powinien posiadać gwarant?

Gwarant jest osobą, która wykazuje gotowość do spłaty zobowiązania. Jeśli dłużnik nie będzie wywiązywał się z obowiązku spłaty, to żyrant będzie odpowiadał swoim majątkiem za brak opłat.

Poręczycielem może być:

 • każda osoba fizyczna,
 • osoba w wieku określonym przez pożyczkodawcę,
 • osoba posiadająca pozytywną historię kredytową, wiarygodna finansowo,
 • osoba znająca pożyczkobiorcę,
 • osoba posiadająca rachunek bankowy,

Każda instytucja inaczej charakteryzuje potencjalnego żyranta. Niektóre z nich wymagają posiadania przez niego nieruchomości, jako gwarancję na stabilną sytuację materialną i dowód na to, że w razie opóźnień, będzie miał za co spłacić zobowiązanie.

Jak otrzymać pożyczkę z gwarantem?

Większość instytucji gwarantuje załatwienie wszelkich formalności online. Najpierw należy wybrać konkretną kwotę i czas jej spłaty a później wypełnić wniosek, w którym także podaje się dane żyranta. On także musi wypełnić dokument, który jest do niego przesyłany pod odpowiednim linkiem. Po przesłaniu wszystkich pism, z zainteresowanymi osobami nawiąże kontakt przedstawiciel pożyczkodawcy. Po wydaniu pozytywnej decyzji, pieniądze niezwłocznie trafiają na konto gwaranta.

Poręczyciel dostaje pieniądze, ponieważ instytucje finansowe zabezpieczają się w ten sposób przed możliwością oszustwa. Jest to dobra sytuacja dla tych, których konto jest zajęte przez komornika. Obowiązek spłaty pożyczki spada na żyranta, gdy:

 • nastąpi opóźnienie spłaty przez pożyczkobiorcę,
 • pożyczkobiorca ogłosi upadłość konsumencką,
 • pożyczkobiorca umrze.

Post Author: Wolański Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *