pozyczka rodzinna

Pożyczka czy darowizna od rodziców – co lepiej przedstawić skarbówce?

W znakomitej większości przypadków pożyczki oraz darowizny otrzymane od członków naszej rodziny charakteryzują się neutralnością podatkową. Należy jednak pamiętać o kilku niezwykle ważnych kwestiach. Dzięki temu można uchronić się od niepotrzebnych kłopotów.

Skutki podatkowe darowizn – najważniejsze informacje

Warto wiedzieć o tym, że skutki podatkowe pożyczek oraz darowizn zależą od tego, w jakim stopniu jesteśmy spokrewnieni z osobą, z którą zawieramy daną transakcję. Poniżej przedstawiamy podział członków rodziny na grupy podatkowe:

  • Grupa 0 – zaliczamy do niej małżonków, zstępnych (wnuki, prawnuki, dzieci), wstępnych (rodziców, dziadków, pradziadków), pasierbów, ojczymów, macochy oraz rodzeństwo;
  • Grupa I – zaliczamy do niej wszystkie osoby z grupy 0 oraz teściowe, synowe i zięciów;
  • Grupa II – zaliczamy do niej następujące osoby: zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa, rodzeństwo małżonków oraz małżonków rodzeństwa małżonków;
  • Grupa III – zaliczamy do niej wszystkie pozostałe osoby.

Zasady oferowania darowizn w rodzinie

Darowizny, które są przekazywane pomiędzy członkami rodziny z grupy 0 w większości przypadków są zwolnione z płacenia z podatku. W takich sytuacjach nie istnieje górna granica wartości darowizny. Aby otrzymać zwolnienie z płacenia podatku od darowizny, trzeba spełnić dwa warunki. Są one następujące:

  • w ciągu 6 miesięcy od uzyskania darowizny należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym zgłoszenie na specjalnym formularzu o nazwie SD-Z2 – wzór formularza można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów,
  • darowiznę pieniędzy można dokonywać wyłącznie za pomocą przelewu bankowego – jeśli przekażemy darowiznę w postaci gotówki, nie będziemy mogli ubiegać się o zwolnienie z płacenia podatku.

Powyżej wymienione oraz opisane warunki są naprawdę bardzo proste, jednak jednocześnie są one bezwzględne. W przypadku, gdy nie dostosujemy się do terminów wysłania dokumentów, wówczas będziemy musieli zapłacić podatek. Nie ma możliwości wysyłania usprawiedliwienia bądź przekraczania ustalonych prawnie terminów. Warto również mieć na uwadze, że do Grupy 0 nie zaliczają się zięć oraz synowa. Kosztowne prezenty ślubne powinny być zatem przekazywane przez rodziców ich dziecku. W późniejszym czasie uzyskany przez małżonków majątek może być uwspólniony. Podobna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy dokonujemy darowizny dla bratanka lub siostrzenicy. By być całkowicie zwolnionym z płacenia podatków, należy dokonać dwóch darowizn: najpierw jednej dla brata lub siostry, którzy później przekażą ją swojemu dziecku. Obie darowizny należy oczywiście zgłosić do właściwego urzędu skarbowego. W przypadku, gdy są to darowizny pieniężne, to należy to udokumentować za pomocą potwierdzenia przelewu bankowego.

Pożyczka czy darowizna od rodziców? Sprawdziliśmy

Wiele osób zastanawia się, co będzie lepsze: pożyczka czy darowizna od rodziców? Warto wiedzieć, że pożyczki udzielane w grupie 0 również są zwolnione z podatku bez względu na to, na jaką kwotę one opiewają. Warunki zwolnienia są jednak surowsze, dlatego zachęcamy do tego, by decydować się na darowizny.

Post Author: Wolański Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *