czas przelewu

Najważniejsze informacje na temat systemu elixir

Jedną z rzeczy, o których trzeba wiedzieć realizując przelewy jest fakt jak działają sesje elixir. Większość osób wie, że przelewy w tym samym banku działają od razu, jednak mało kto jest w stanie określić kiedy dojdzie przelew do innego banku. Właśnie za tą kwestie odpowiada elixir. Dzięki wiedzy kiedy dokładnie realizowane są sesje tego systemu można obliczyć zarówno to kiedy odbiorca otrzyma nasz przelew jak również to kiedy my dostaniemy przelew zlecony przez kogoś innego np. naszego pracodawcę. Dzięki znajomości harmonogramu tego systemu nie trzeba będzie ciągle sprawdzać stanu swojego konta.

Czym jest i jak działa system elixir?

Sesje elixir są to sesje realizowane przez system elektronicznej izby rozliczeniowej. Jest to system rozliczeń pomiędzy różnymi bankami. W przypadku przelewów wewnątrz tego samego banku rozliczenie następuje natychmiast, natomiast jeśli chodzi o przelewy pomiędzy różnymi bankami to właśnie sesje elixir oznaczają czas kiedy przelew zostanie zaksięgowany. System rozliczeń opartych o konkretne sesje na rynku funkcjonuje już od 1994 roku. I został właśnie wprowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową. System sesji elixir działa w oparciu o harmonogram. W zależności od godziny zlecenia przelewu zostanie on zaksięgowany w różnym czasie. W ciągu dnia realizowane są 3 sesje księgowania, natomiast zlecenia przyjmowane są 24 godziny na dobę. Warto wiedzieć, że 3 sesja w przypadku 24 grudnia oraz ostatniego dnia roboczego w ciągu roku nie jest realizowana. Każdy bank posiada swój własny harmonogram, który musi być zgodny z ogólnymi wytycznymi Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Ogólnie rzecz biorąc spójny system płatności i sesji elixir jest bardzo ważny ponieważ pozwala na realizowanie płatności bez problemów. Jeśli każdy bank realizowałby przelewy samodzielnie mogłoby to doprowadzić do różnego rodzaju kłopotów z rozliczeniem płatności i ogólnie księgowości. W tym przypadku odgórnie sterowane rozwiązania z całą pewnością są lepsze i przyczyniają się do porządku w rozliczeniach.

Post Author: Wolański Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *