zastrzeganie dowodu

Jak zastrzec dowód osobisty?

Dowód osobisty to bardzo ważny dokument, na którym znajdują się najważniejsze nasze dane osobowe. Z pewnością utrata takiego dokumentu będzie dużą stratą, nie tylko z powodu konieczności wyrobienia nowego egzemplarza, ale z powodu konsekwencji, jakie może przynieść przywłaszczenie sobie go i wykorzystanie w sposób niezgodny z przeznaczeniem.

Jakie dane znajdują się na dowodzie?

Podstawowe dane osobowe takie jak:

  • zdjęcie
  • numer PESEL
  • imię i nazwisko
  • adres zameldowania (na starszych dowodach)
  • data urodzenia, miejsce
  • numer i data ważności
  • imiona rodziców

Czym grozi utrata dokumentu?

W przypadku zgubienia bądź kradzieży ktoś może posłużyć się naszymi danymi, aby wziąć pożyczkę czy kredyt w banku bądź tzw. chwilówkach. Jest to najbardziej popularne przestępstwo, z którego bardzo trudno się wytłumaczyć i to my możemy mieć większe kłopoty niż nieznany sprawca czynu. Może się okazać, że mamy dług do spłacenia nie zaciągnięty przez nas tak naprawdę, ale na nasze dane zawarte na dowodzie osobistym. Po za tym każdy obywatel powyżej 18 roku życia powinien nosić przy sobie dokument tożsamości. Jak tylko upewnimy się, że nie mamy tego dokumentu przy sobie bądź w domu warto zgłosić utratę dowodu osobistego i ustrzec się tym samym przed przykrymi konsekwencjami.

Zastrzeżenie dowodu osobistego krok po kroku

  1. Natychmiastowa reakcja na fakt zawieruszonego bądź skradzionego dokumentu. Im szybciej zareagujesz tym większa ochrona. Nie czekaj na cud, nawet jeśli się znajdzie – nie warte jest to tak dużego ryzyka.
  2. Jeśli podejrzewasz kradzież – udaj się na policję. Zanotowanie tego wydarzenia jak najszybciej w jednostce sprawi, że będziesz bezpieczniejszy i miał argument, by się bronić w przypadku kradzieży danych.
  3. Poinformuj swój bank – policja nie ma możliwości zastrzeżenia dokumentu. Jeśli nie masz placówki pod ręką, zatelefonuj. Wiele banków posiada specjalny numer telefonu pod którym załatwimy taką sprawę niemal 24 h na dobę. Bank przekazuje informację do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych.
  4. Zapobiegawczo jeszcze przed utratą dokumentu warto zarejestrować się w Biurze Informacji Kredytowej. Po utracie dowodu osobistego wystarczy się zalogować i postępować z pojawiającymi się informacjami. Dzięki temu zastrzeżenie dokumentu stanie się naprawdę szybkie i pewne.
  5. Warto udać się po nowy dokument do właściwego urzędu jak najszybciej. To jest krok zabezpieczający nas w przypadku najgorszego zdarzenia jakim jest wzięcie kredytu na nasze dane.

Profilaktyka

Kradzież czy niefortunne zgubienie dokumentów warto przewidzieć wcześniej. Nawet jeśli nigdy niczego nie zgubiłeś lub nigdy nie byłeś okradziony warto zapobiegać i zabezpieczać się jak najlepiej ponieważ jest to często sprawa niezależna od nas. Warto założyć sobie profil zaufany. Jest to specjalny profil zakładany na stronach rządowych, dzięki czemu niektóre ważne sprawy załatwimy przez Internet. Wymaga on potwierdzenia danych, aby nikt nie mógł się podszyć pod nasze dane, dlatego warto zainteresować się tym wcześniej. W chwili utraty dokumentów można je szybko i skutecznie unieważnić za pomocą właśnie profilu zaufanego.

Post Author: Wolański Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *