Płatności telefonem

Jak działają płatności telefonem?

Płatności telefonem to obecnie chętnie wykorzystywany sposób płacenia za rachunki, który stale zyskuje na popularności. Dzięki niemu komfortowo w ciągu kilku sekund możemy uregulować płatność w sklepie czy restauracji, nie wyciągając portfela, a jedynie przykładając telefon do terminala. Technologia ta jest bardzo pomocna, a coraz więcej osób decydujących się jej używać chce poznać ją od podszewki. Czym zatem jest płatność telefonem? Jak działają płatności telefonem? Czy są łatwe i bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania wraz z przydatnymi informacjami i poradami przedstawiamy poniżej.

Czym jest płatność telefonem?

Płatność telefonem to płatność dokonywana urządzeniem przy pomocy modułu NFC. Jest to ta sama technologia używana w zbliżeniowych kartach płatniczych. Odbywa się ona poprzez przyłożenie telefonu do terminala i pobraniu gotówki z naszej standardowej karty płatniczej czy konta bankowego. Obecnie wiele banków umożliwia płatności tego typu, oferując specjalne aplikacje współpracujące z naszymi urządzeniami. Wiele modeli telefonów posiada wbudowany moduł NFC, który umożliwia zbliżeniowe płacenie telefonem za zakupy. W nowych telefonach jest on wbudowany w urządzeniu a koszt najtańszych modeli to ok. kilkuset złotych. Telefonu jako środka płatniczego możemy używać wszędzie tam, gdzie karty płatniczej zbliżeniowej, czyli np.

  • w restauracjach
  • w kinach
  • w sklepach
  • kupując bilety kolejowe

Jak działają płatności telefonem?

Płatności telefonem są bardzo efektownym i prostym sposobem płacenia rachunków. Aby je regulować, wystarczy przyłożyć swój telefon do terminala i odczekać kilka sekund. Po tym czasie transakcja jest akceptowana lub musimy wpisać kod PIN, jeśli suma transakcji przekracza 50 zł. Wszystko odbywa się dzięki wbudowanemu modułowi NFC. To antena, która wysyła specjalny sygnał do terminala i pozwala pobrać „z telefonu pieniądze” Jest to ta sama antena co w zbliżeniowych kartach płatniczych. Sam moduł, który umożliwia komunikację z terminalem, jednak nie wystarczy. Drugim obowiązkowym elementem który pozwala płacić telefonem jest aplikacja bankowa. To ona dostarcza dostęp do konta bankowego, na którym są pieniądze lub podpięta tradycyjna karta płatnicza.

Pełny schemat płacenia telefon wygląda zatem następująco. Osoba, która posiada telefon z modułem NFC i zainstalowaną aplikację bankową (ze środkami lub podpiętą kartą płatniczą) przykłada telefon do terminala, a z aplikacji bankowej pobierana jest dana suma pieniędzy. Znika ona z naszego konta lub karty, a my możemy zapłaciwszy rachunek, opuścić sklep czy restaurację. Na rynku oprócz aplikacji bankowych istnieją także komercyjne systemy płatności takie jak np. Google Play czy wirtualne portfele elektroniczne. Po przelaniu pieniędzy na nie lub podpięciu karty płatniczej i połączeniu z telefonem z modułem NFC płacimy takim urządzeniem rachunki, a pieniądze są pobierane właśnie z portfela elektronicznego.

Cały proces płacenia używając telefonu jako środka płatniczego jest bardzo prosty i bezpieczny. Wiele osób decyduje się korzystać z niego właśnie ze względu na brak konieczności zabierania ze sobą portfela czy wielu miejsc, gdzie jest akceptowany ten system płatności.

Post Author: Wolański Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *