pożyczka na weksel

Czym są pożyczki na weksel?

Czy da się wziąć pożyczkę bez pośrednictwa banku, szybko i bez zbędnych formalności? Taką propozycją są pożyczki na weksel. Choć taka forma dofinansowania może wydawać się kontrowersyjna, to jednak wystarczy przekonać potencjalnego inwestora, aby je otrzymać.

Pożyczki może udzielić każda osoba prywatna, posiadająca odpowiednie fundusze i chcąca zarabiać na odsetkach. Oferty takich inwestorów bardzo łatwo znaleźć na branżowych stronach internetowych lub forach. Należy pamiętać, że to właśnie on dyktuje warunki finansowania.

Weksel, co to jest?

Weksel służy jako zabezpieczenie pożyczki od osoby prywatnej jako alternatywa dla klasycznej umowy cywilno-prawnej. Weksel jest papierem wartościowym o określonej roli gwarancyjnej, obiegowej, płatniczej, kredytowej i refinansowej. Weksel stanowi dowód zawarcia umowy i stanowi gwarancję dla obu stron transakcji.

Zasady udzielania pożyczek pod weksel reguluje prawo wekslowe. Weksel wchodzi w życie z chwilą złożenia podpisu przez zaciągającego pożyczkę. Staje się wtedy dowód zawarcia umowy, ale także towarem. W trakcie trwania umowy można go sprzedać osobie trzeciej, na którego barki spada obowiązek odzyskania wierzytelności. Zgodnie z prawem wekslowym, w transakcji biorą udział następujące osoby:

– trasant – osoba wystawiająca weksel,

– trasat – osoba spłacająca zobowiązanie,

– reminent – odbiorca weksla.

Weksel powinien zawierać następujące informacje:

– dane osobowe, datę i podpisy stron,

– wyraźna deklaracja pożyczającego pieniądze, że będzie terminowo spłacać pożyczkę,

– termin i forma spłaty zobowiązania.

Zalety pożyczek na weksel

Starając się o pożyczkę na weksel nie można obawiać się o sprawdzenie historii kredytowej. Często o takie dofinansowanie starają się osoby zadłużone o negatywnej historii, które nigdy nie otrzymaliby kredytu od instytucji bankowej. Nie wymaga także żadnych zaświadczeń o zatrudnieniu lub zarobkach. Wystarczy okazanie dowodu tożsamości, potrzebnego do spisania danych na wekslu oraz zadeklarowanie terminowej spłaty pożyczki. Można ubiegać się o wysokie kwoty, sięgające nawet 100000 złotych.

Ryzyko związane z pożyczkami na weksel

Największą wadą pożyczki na weksel jest niebezpieczeństwo trafienia na inwestora-oszusta. Na wekslu nie jest konieczne umieszczenie kosztu spłaty pożyczki. Z tej przyczyny należy wymagać od pożyczkodawcy zawarcia w umowie faktycznej kwoty pożyczki i jasno określonej formy jej spłaty. Jeśli się tego nie dopilnuje, może okazać się, że pożyczkobiorca spłaci większą kwotą niż pierwotnie ustalona. Gdy zacznie mieć kłopoty z oddawaniem pieniędzy, może się narazić na popadnięcie w tarapaty finansowe oraz działania firm windykacyjnych. Niestety zdarzają się także osoby, które przed podpisaniem umowy będzie wymagać dokonania dodatkowych opłat. Dlatego najważniejsze jest, aby przed zaciągnięciem pożyczki znaleźć godnego zaufania inwestora.

Mimo że pożyczki na weksel są rozwiązaniem dość kontrowersyjnym, szczególnie z powodu wymaganych punktów umowy, można je zaciągać. A osoby, które będą trzymać się terminów spłaty zobowiązań nie będą musiały przejmować się żadnymi problemami związanymi z zawarciem takiej umowy.

Post Author: Wolański Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *