Na co dzień spotkać się można z różnymi rodzajami kart płatniczych. Jednymi z nich są kary prepaid. Jeszcze jakiś czas temu cieszyły się one dużą popularnością. Teraz jednak eksperci są zdania, że niedługo odejdą do lamus. Czym są kary prepaid i czy warto ich używać?
Czym jest karta prepaid?
Karta tego rodzaju pod względem wyglądu i funkcjonalności przypomina klasyczną kartę kredytową bądź debetową. Posiada ona jednak ustalony limit transakcji. Można nią płacić za zakupy w sklepach i punktach usługowych z terminalem, a także w sieci. Możliwa jest ponadto wypłata gotówki w bankomacie. Karta prepaid jest kartą na okaziciela. Płaci nią osoba, która ją w danym momencie posiada. Tym samym daje ona pewną anonimowość podczas dokonywana transakcji. Na ogół nie jest ona połączona z żadnym kontem bankowym. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku kradzieży. Złodziej nie może bowiem uzyskać dostępu do konta.
Karta prepaid dla dziecka – czy to dobry pomysł?
Karty przedpłacone typu prepaid są dobrym pomysłem w przypadku dzieci. Gotówkę można wpłacić na kartę przed wyjazdem na wycieczkę czy kolonię. W sytuacji, gdy wyda ono całą gotówkę, można kartę ponownie załadować w banku. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu dziecko może nauczyć się korzystać z bankomatów i kart płatniczych. Warto przy tym pamiętać, że karty tego rodzaju najczęściej nie są anonimowe. Bank wydaje je dziecku, ale rodzic musi wcześniej założyć konto i podpiąć pod nie również dziecko.
Karty prepaid odchodzą do lamusa?
Przez wiele lat kary przedpłacone typu prepaid cieszyły się sporą popularnością i miały szerokie grono zwolenników. Cenione były z uwagi na bezpieczeństwo użytkowania, niewielką ilość formalności związanych z ich wydaniem i prostotę działania. Jednak anonimowość podczas posługiwania się taką kartą uznano za niebezpieczną. Komisji Nadzoru Finansowego nie przypadło to do gustu, dlatego zwróciła ona uwagę na fakt, że kary prepaid bankowe anonimowe być nie mogą. Sprzyja to bowiem procederowi prania brudnych pieniędzy. Oprócz tego karty tego rodzaju znacznie ułatwiają transfer pieniędzy za granicę.
Tym samym komisja nakazała zmienić politykę banków w tym zakresie. Karty prepaid są obecnie wydawane nie w oparciu o depozyty bankowe, ale o pieniądz elektroniczny. Od 2015 roku banki zaczęły więc stopniowo ze swojej oferty wycofywać karty przedpłacone. Jako pierwszy na taki krok zdecydował się bank Pekao. W sierpniu 2015 roku karty prepaid zniknęły z oferty tego banku, ale wydane do tej pory karty zachowały swoją ważność do roku 2018. Potem w ślady Pekao poszły BGŻ BNP Paribas oraz mBank. Oba banki zrezygnowały z kart prepaid w roku 2015. Podobnie uczynił BZ WBK.
Jednak szybko miejsce popularnych do tej pory kart przedpłaconych typu prepaid zajęło nowe, bardzo ciekawe rozwiązanie. Dzisiaj o kartę przedpłaconą mogą w większości przypadku wnioskować ci klienci, którzy w danym banku posiadają swoje konto osobiste lub są gotowe wyrazić zgodę na weryfikację tożsamości oraz podpisanie odpowiedniej umowy.