karta płatnicza

Czy zbliżeniowe karty płatnicze są bezpieczne?

Czy zbliżeniowe karty płatnicze są bezpieczne?

Wiele osób zaraz po otrzymaniu swojej pierwszej karty zbliżeniowej jest wniebowzięta. Nareszcie można płacić bez szukania banknotów i monet kilku złotowych, pomijając już całkowicie komplikujące sprawę grosze. Karty zbliżeniowe są bardzo proste w obsłudze i zwykle skracają czas płatności do minimum. Jeśli robimy zakupy poniżej 50 złotych, nie będziemy musieli nawet podawać PIN-u. Wystarczy, że zbliżymy kartę do czytnika. Wszystko wydaje się niezwykle proste i klarowne. Jednak wtedy wiele osób zadaje sobie pytanie – czy zbliżeniowe karty płatnicze są bezpieczne?

Jedną z wielkich zalet kart zbliżeniowych jest fakt, iż nie rozstajemy się z nimi nawet na sekundę. Płacąc zbliżeniowo cały czas trzymamy kartę w rękach i nie musimy się martwić, że ktoś podejrzy jej dane – np. kod zabezpieczający. W przypadku gdy nie mamy karty zbliżeniowej, musimy włożyć ją do terminala przy przeprowadzaniu transakcji – wtedy istnieje ryzyko, że np. kasjerka podejrzy jej dane. Gdy posiadamy kartę zbliżeniową, nawet płacąc za towar, który przekracza granicę 50 złotych, nie rozstajemy się z kartą nawet na chwilę. Dokonujemy zbliżenia, chowamy kartę, wprowadzamy PIN i transakcja się kończy.

Jednak żeby nie było za pięknie, istnieje również druga strona medalu. Jeśli zgubimy kartę, to osoba, którą ją znajdzie, będzie mogła zrobić małe zakupy, o ile nie przekroczy bariery 50 złotych przy jednorazowej transakcji. Dlatego zawsze powinniśmy sprawdzać, czy mamy kartę i chować ją w bezpieczne miejsce, najlepiej do kieszeni zamykanej, która znajduje się z przodu.

Limit transakcji, jako zabezpieczenie karty zbliżeniowej

W zależności od banku i naszych preferencji, karta ma ustawiony limit dziennych transakcji – zwykle 3-5 transakcji dziennie. Jeśli przekroczymy dzienny limit, aby przeprowadzić kolejną transakcję, będziemy zmuszeni podać PIN. To ważne, ponieważ gdybyśmy zgubili kartę, lub ktoś by ją nam ukradł, nie będzie mógł przeprowadzać nieskończonej ilości dziennych transakcji do 50 złotych, bez podawania kodu zabezpieczającego. Jeśli złodziej lub nieuczciwy znalazca karty nie zna twojego PIN-u, stracisz najwyżej około 200-250 złotych.

Karta zbliżeniowa jest ubezpieczona przez bank

Dodatkowo warto pamiętać o tym, że karty zbliżeniowe ubezpiecza bank. Okoliczności utraty karty nie mają znaczenia. Limit, za który odpowiada klient, wynosi 50 euro. Jeśli złodziej lub nieuczciwy znalazca dokona transakcji, przekraczając tę kwotę, bank pokryje straty. Pamiętaj, że nie ma obowiązku korzystania z karty zbliżeniowej. Możesz wyłączyć funkcję zbliżenia i wtedy za każdym razem będziesz musiał podać PIN podczas transakcji (wkładając ją do terminala) – jednak masz pewność, że nawet jeśli ktoś ukradnie twoją kartę, nie dokona za jej pomocą nawet jednej transakcji.

Podsumowanie

Jak widać karty zbliżeniowe, mają swoje wady i zalety, jednak dzięki staraniom banków i nowoczesnej technologii, poziom bezpieczeństwa kart zbliżeniowych został podniesiony bardzo wysoko. Nawet jeśli zgubisz taką kartę lub ktoś ją ukradnie, nie stracisz więcej niż około 200 złotych.

Post Author: Wolański Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *