banknoty

Czy komornik może zająć całą wypłatę?

Niestety, ale w niektórych sytuacjach wpadamy w pętle zadłużenia i mamy po prostu długi. Bardzo często martwimy się wtedy czy komornik może nam zająć całą wypłatę. Najprościej jest sprawdzić to w dziale kadry i płace, ale dla wielu osób jest to zbyt duże wyzwanie i szukają informacji na ten temat w internecie.

Zajęcie komornicze jest dla dłużników stresujące i powoduje bardzo duży lęk, a zwłaszcza dla osób, które mają pierwszy raz kontakt z komornikiem. Najczęściej takie osoby usłyszały od swoich znajomych, że komornik może zabrać całą wypłatę. Jednak tak naprawdę komornik może z naszego wynagrodzenia zabrać tylko 50% wypłaty. Chyba że nie zarabiamy mniej niż 2 krotność pensji minimalnej, to wtedy egzekucja komornicza obliczana jest według wzoru: wysokość pensji netto minus kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Z takiego wyliczenia otrzymamy dokładny wynik, czyli kwotę, którą może nam zabrać komornik z wypłaty.

Ile komornik może zabrać z wypłaty?

Kwoty wolne od zajęć komorniczych z roku na rok zwiększają się, ponieważ wzrasta również płaca minimalna. Głównie wysokość zajęcia komorniczego zależy od formy umowy, jaką podpisaliśmy z pracodawcą i jeżeli jest to umowa na pełen etat, to komornik może zająć nam nawet 50% wynagrodzenia. W przypadku długów alimentacyjnych komornik jest w stanie zająć nawet 60% wynagrodzenia. Natomiast w przypadku kiedy pracujemy na niepełny wymiar czasu, to kwota wolna od egzekucji komorniczej ulega proporcjonalnego zmniejszeniu o odpowiednią część etatu.

Komornik może nam zająć całą wypłatę w sytuacji, kiedy pracujemy na umowę zlecenie, ale kiedy wynagrodzenie z takiej umowy jest naszym jedynym źródłem utrzymania i ma charakter powtarzalny, to wtedy komornik stosuje zasady takie jak przy wynagrodzeniu za pełną umowę o pracę. Przy pracy na umowie zlecenie musimy przedstawić komornikowi oświadczenie na piśmie, iż wypłata, którą otrzymujemy jest naszym jedynym źródłem utrzymania i ma charakter ciągły.

Czy komornik może zająć całą wypłatę z umowy na pełny etat?

Jeżeli pracujemy na pełny etat, to komornik może zająć jedynie 50% wynagrodzenia lub większą część wypłaty, ale musi nam pozostawić środki do życia i jest to najczęściej minimalna krajowa netto. W 2018 roku kwota wolna od zajęć komorniczych wynosiła 1530 zł, ale w 2019 roku minimalne wynagrodzenie wzrosło to 2250 zł brutto, więc netto będzie to około 1675 zł i jest to kwota wolna od zajęć komorniczych. Komornik zawiadamia bank o wysokości zadłużenia i wtedy pracownicy banku mają obowiązek przekazać zajęte środki na jego rachunek. Są również kwoty wolne od zajęć komorniczych takie jak świadczenia 500 plus.

Nigdy jednak nie powinniśmy decydować się na to, aby komornik wszedł nam na konto, ponieważ zawsze istnieją zdecydowanie lepsze rozwiązania. Możemy pójść na ugodę z komornikiem i podpisać porozumienie, w którym decydujemy się na dobrowolne spłacenie zadłużenia w miesięcznych ratach. Wtedy nie będziemy mieć żadnego zajęcia komorniczego na rachunku bankowym i cała wypłata będzie wpływać na nasze konto. Bardzo ważne w takiej sytuacji jest to, aby regularnie spłacać swoje zobowiązanie, ponieważ kiedy nie będziemy się z tego wywiązywać to komornik może wejść nam na konto.

Post Author: Wolański Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *